ساواتیس

معادن

خدمات صادرات

گیلسونایت چیست ؟
برخی از انواع قیر در طبیعت ودر اثر تبدیل تدریجی نفت خام وتبخیر مواد فرار آن در اثر گذشت سالهای متمادی زیاد به وجود می اید که چنین قیری ،قیر طبیعی نامیده می شود ودوام ان بیشتر از قیرهای(گیلسونایت)است. گیلسونایت یک هیدوکربن طبیعی است در حلالهای معطر نفتی وچرب مانند قیر نفتی حل می شود وبه دلیل سازگاری فوق العاده با محصولات نفتی،غالبا برای شل و سفت کردن آنها به کار برده می شود ودارای ظاهری سیاه رنگ و درخشان و شیشه ای می باشد ک بسیار شکننده بوده وبه راحتی تبدیل به پودر قهوه ای تیره می شود. ویژگی منحصر به فرد گیلسونایت، میزان بالای نیتروژن آن است که نسبت به دیگر فراورده های آسفالتی و رزین های سنتز شده بالاتر است.

کاربردهای گیلسونایت :
باتوجه به انکه گیلسونایت یک ماده طبیعی وغیر سمی میباشد، کاربردهای فراوان و با ارزشی در صنایع مختلف اعم از مصالح ساختمانی ،رنگ زرین ،آسفالت روسازی جاده ها ،ریخته گری، موادشیمیایی ،گل و سیمان حفاری، ولاستیک گزارش شده است .برای استفاده از ان مقدار خاکستر موجود در آن مهم نیست و حتی از این ویژگی برای بهتر مخلوط کردن آسفالت با افزودنی های دیگر استفاده میشود . بنابراین وجود سولفور در گیلسونایت عامل مهم و خوبی برای مخلوط کردن آن با آسفالت میباشد.

1- در تولید ایزوگام و آسفالت
از آنجایی که گیلسونایت به شدت اب گریز بوده ومقاوم در برابر اسید و باز می باشد واز ویژگی بارز مواد گیلسوناییته ،حلالیت انها در حلال غیر قطبی نظیر دی سولفید کربن، و نیز قیر مذاب می باشد، بنابراین در تولید عایق رطوبتی مزایای بسیار دارد، که در ذیل به چندین مورد اشاره شده است:
1) حلالیت آن در حلال غیر قطبی نظیر دی سولفید کربن ،ونیز قیر مذاب
2) اصلاح کننده عالی برای قیرهای پالایشگاهی به دلیل داشتن مواد هیدروکربنی پلیمری وکاهش حساسیت حرارتی قیر ،کاهش درجه نفوذ قیر، افزایش ویسکوزیته قیر ،افزایش نقطه نرمی ، ومقاومت گرمایی قیر ،بالا بردن عیارآسفالت ویکپارچگی آن وجایگزین مناسب به جای پلیمرهای اصلاح کننده (SBS)ومخلوط شدن آسانتر نسبت به دیگر اصلاح کننده ها و افزایش PGآسفالت و همچنین افزایش تحمل بار افزایش استحکام و مقاومت آسفالت به دلیل دارا بودن گوگرد در گیلسونایت و کاهش عملیات پیمانکاری که بسیار اقتصادی می باشد.
3) کاهش پیدا کردن ایجاد شیارها (رد چرخ)وسایر مشکلات که باث از بین رفتن آسفالت در ترافیکهای سنگین می باشد.
4) استفاده از گیلسونایت به عنوان Modifierدرخلال فرایند تولید آسفالت داغ و برطرف کردن مشکلات پلیمری
5) سهولت ترکیب گیلسونایت با ترکیب گرم دیگر

2- تهیه رنگ و جوهر و پوشش ها
تهیه جوهر های پرینتربا استفاده از رنگدانه های سیاه و قهوه ای گیلسونایت
رزین گیلسونایتی ایران به طور گسترده ای به عنوان کربن سیاه جهت تولید جوهر سیاه وجوهر گرانرو استفاده می شود.
از دیگر مزیت های آن می توان به:
1) رقابت بسیار بالا رزین های هیدروکربنی پایه نفتی ،رزین های فنولیک و فلزی
2) درخشندگی بسیار بالا
3) تولید کم هزینه در قیر اندود کردن لوله های گاز، فاضلاب ،سطوح خارجی ،مقاومت دربرابر اسید وپوشش شاسی اتومبیل وسازه های فلزی، و غیره اشاره نمود.

3- ایزولاسیون
1) استفاده از گیلسونایت در ایزولاسیون پل ها وکانالها
2) حلالیت و ایزولاسیون بالا
3) پایداری و مقاوم بودن در برابر شرایط جوی
4) عایق بسیار مناسب کیتهای اکترونیکی در صنایع اکترونیک

4- تهیه ی قیرهای امولسیونی
از پودرهای میکرونیزه گیلسونایت در تهیه قیرهای امولسیونی آبی استفاده می شود که به عنوان قیرهای سبز وسازگار با محیط زیست مشهور هستند.

5- تولید کک
گیلسونایت دارای 80-70 در صد کربن بر مبنای آنالیز عنصری می باشد وبه همین دلیل وقتی به فولاد مذاب اضافه میشود محیطی کاهنده را به وجود می اورد.
و می توان آنرا درکنار مواد کک شونده مانند ذغال سنگ استفاده کرد.بیتومین را با ذغال سنگی که خاصیت کک شوندگی در آنها ضعیف است مخلوط کرده و از آن کک تهیه می کنند.

6- به کار گیری در گل حفاری
از گیلسونایت در تولید گل ودوغاب سیمان حفاری استفاده می شود،در سیالات حفاری برای سیمانی کردن چاه های نفت به کار میرود. این ماده معدنی یک ترکیب بی نظیر و تثبیت شده می باشد که از آن برای تامین عمل بهینه و مناسب گل حفاری جهت شیل (دیواره های چاه نفت) استفاده می شود که عامل کاهش دهنده وزن دوغاب میباشد .
از دیگر مزایای استفاده از گیلسونایت در حفاری به موارد ذیل می توان اشاره نمود:
1) دوغاب حاصل ازگیلسونایت دارای چگالی پایین بدون اضافه کردن حجم زیادی آب می باشد.
2) سازگاری با دیگر افزودنی ها ومقاوم بودن دربرابر مواداسیدی وبازی
3) مقاومت دربرابر هیدراته شدن نابهنگام دوغاب
4) گستردگی دامنه ی دمایی
5) مقاوم بودن دربرابر فشارهای متوسط ناشی از آب
6) کلوخه کلونی نشدن در اثر ماندن وفشار
7) مقاومت بالا در برابر حل شدگی در نفت
8) پوشش کامل درزها وشکاف های چاه نفت به دلیل دارا بودن خاصیت جریان یافتگی پلاستیکی

7- به کارگیری برای سوخت
از کلوخه های گیلسونایت در کنار ترکیبات سوختی مانند مازوت و ذغال سنگ برای سوخت کوره های حرارتی استفاده می شود.

8- استفاده در صنایع ریخته گری
گیلسونایت به عنوان یک افزودنی کربناته در ماسه های ریخته گری استفاده میشود که باعث ایجاد صفحات هموارتر به روی قالب های اهن خاکستری می گردد. مخلوط گیلسونایت به عنوان یک چسپ ویژه برای ماسه های ریخته گری وباعث کاهش عیب های پایان عملیات ریخته گری می گردد ودرنهایت برای آزاد سازی قالب و به عنوان گیرش دهنده برای شکل دادن فلزات و همچنین برای مخلوط کردن باترکیبات شیمیایی مانند منیزیم وآهک هیدراته برای عمل گوگرد زدایی در صنعت فولاد استفاده می شود.

9- استفاده از گیلسونایت در صنایع شیمیایی
گیلسونایت برای سال های متمادی است که به طور موفقیت آمیز برای تولید درزگیر و چسپ استفاده می شود. این محصول جایگزین مناسبی برای رزین های سینیتکی در فراکسیون مواد خام می باشد . گیلسونایت روان ساز بسیار عالی در تولید محصولات مختلف از جمله گرافیت مداد، مغز باطری و همچنین جلوگیری از خوردگی مواد پلی اتیلن یا پی وی سی یا رنگ تیره ر برابر اشعه ماورای بنفش خورشید می باشد.
قبل از اضافه شدن گیلسونایت می بایست قیر داغ شده وسپس مخلوط گردد.
متداول ترین روش اضافه کردن آن در مخلوط آسفالت در BATCH PLANTویا ویا 3دستگاه Drum Mixerمی باشد که میتوان آنرا بعنوان یک جریان آزاد یا خشک ویا دانه های جامد گرانول وهمچنین به صورت توزین شده به وسیله کیسه های قابل ذوب پلاستیکی ویا به صورت فله ای ویا به وسیله فیدرهای چرخشی (SCREW) اضافه شود. در مهم ترین روش به صورت مستقیم به مخزن قیر پالایشگاهی اضافه شده ودمای قیر تقریبا 170است و مداوما یک حرکت گردشی برای ایجاد یکنواختی در سرار تانک وجود دارد ونیازی به تجهیزات تخصصی ندارد.

گواهینامه کیفیت
تمامی پکیج های گیلسونایت قبل ارسال توسط تیم بسیار کار آزموده نمونه برداری و چندین بار مورد تست و آزمایش قرار می گیرند و همچنین با توجه به درخواست مشتری ،این شرکت آمادگی کامل برای ارائه بازرسی های کمی وکیفی گواهینامه SGSرا نیز دارا می باشد.
بازرسی SGS قبل از ارسال کالا پیشنهاد می گردد که شامل اطلاعات کاملی از قبیل تعداد کانتینر، تعدادپالت، ویا کیسه های بسته بندی شده ،و تصاویری از فرایند بارگیری می باشد.

معادن
معادن
معادن
معادن
معادن
معادن
معادن
معادن
معادن
معادن